Łukaš Stepaniuk. Fota z Fejsbuka

Łukaš Stepaniuk. Fota z Fejsbuka

Byŭ… Chacia hetaje słova ažno ciažka pišacca…

Jak: «byŭ»…?

Łukaš Stepaniuk «Step» pierš za ŭsio byŭ dobrym, ścipłym čałaviekam… Byŭ prafiesijanałam u svajoj pracy jak hukarežysior i jak žurnalist…

Zaŭsiody staraŭsia dapamahčy ŭ kožnaj spravie. Pamiataju jak niekalki hadoŭ tamu zapisvali aŭdyjaknihu z uspaminami Łarysy Hienijuš «Ptuški biez hniozdaŭ». Step (chacia ja zaŭsiody źviartaŭsia da jaho: Łukaš) dzieła hetaha addaŭ svaju chatniuju studyju, a jak akazałasia, što na apłatu pracy nie chapaje hrošaj skazaŭ: «Jarek, jakija hrošy? Ty pra što? Zrobim. Zrobim usio jak treba». Takoje, zrešty, ad jaho čuŭ ja nie adzin raz: «Dla biełaruskaści zrablu šmat i biez hrošaj». Pryčym nikoli tym nie chvastaŭsia, nie chvaliŭsia.

Apošnim časam zajmaŭsia hukaapracoukaj aŭdyjaknih. Padrychtavaŭ «Siadzibu» Alesia Arkuša, pracavaŭ nad «Žetonam na mietro» Andreja Fiedarenki i «Ajčynaj» Uładzimira Arłova, jakuju rychtavaŭ u viersii jak aŭdyja tak i videa.

Byŭ siabram Upravy Fondu Kamunikat.org

Łukaš, nie čas adychodzić…

Dziakuj Tabie za usio… My ŭsie budziem vielmi sumavać pa Tabie…

Byvaj, Druža…

Viečnaja Pamiać…Ščyryja spačuvańni blizkim i rodnym…» — napisaŭ Jarasłaŭ Ivaniuk.

***

Łukaš Ściepaniuk byŭ źviazany z «Biełaruskim Radyjo Racyja» z samaha pačatku jaho isnavańnia. Byŭ aŭtaram muzyčnych pieradač na chvalach radyjo — «Suśvietny chit», «Ščaślivaja trynaccatka». Viadomy našym słuchačam, jak Dj Zona.

Клас
1
Панылы сорам
0
Ха-ха
0
Ого
0
Сумна
26
Абуральна
0