Pavieł Sapiełka. Fota: spring96.org

Pavieł Sapiełka. Fota: spring96.org

«Z adnaho boku, hetaja navina prosta ašałamlaje svajoj niečakanaściu. Ale ź inšaha boku, heta navina pra zasłužanuju ŭznaharodu jak dla Alesia, tak i dla našych kaleh z Ukrainy i Rasii, heta ŭ cełym pryznańnie kaštoŭnaści pravaabarony i pravaabarončych pierakanańniaŭ, dziejańniaŭ u abaronu pravoŭ čałavieka (Aleś Bialacki raździaliŭ uznaharodu z rasijskim centram «Miemaryjał» i ŭkrainskim Centram hramadzianskich svabod. — «NN»).

U hetym hodzie nie było nijakich źniešnich pieradumoŭ dla takoha rašeńnia, jano nie abmiarkoŭvałasia jak vierahodny vynik, ale hetaja niečakanaść i nie ździŭlaje. Usie tyja ludzi i arhanizacyi, jakija atrymali sioleta premiju miru, biezumoŭna, zasłuhoŭvajuć takoha pryznańnia.

Što datyčycca Alesia, maja hałoŭnaja nadzieja — što premija stanie mahčymaj pryčynaj, pa jakoj jon zmoža być vyzvaleny ŭ najbližejšy čas.

Nie chaču pakul dumać pra toje, ci paŭpłyvaje premija na ŭmovy, u jakich znachodzicca Aleś. Viadoma, jak ciapierašniaja ŭłada stavicca da pravaabarony i pravaabarončych kaštoŭnaściej, da dasiahnieńniaŭ ułasnych hramadzian na mižnarodnaj arenie, my pamiatajem, jak była acenienaja Nobieleŭskaja premija Śviatłany Aleksijevič».

Aleś Bialacki atrymaŭ Nobieleŭskuju premiju miru

Žonka Alesia Bialackaha: Bajusia spadziavacca

Staršynia Narviežskaha Nobieleŭskaha kamiteta zaklikała biełaruskija ŭłady vyzvalić Bialackaha z turmy

Клас
6
Панылы сорам
2
Ха-ха
0
Ого
0
Сумна
2
Абуральна
0