Ale vinavacić u hetym varta nie biełaruskich pradprymalnikaŭ, a hałandskich pastaŭščykoŭ.

Jak tłumačać śpiecyjalisty, u hety pieryjad — napiaredadni Dnia ŭsich zakachanych i 8 Sakavika — jany štučna pavialičvajuć adpusknyja ceny na ružy i vazony, bo inakš by nie dali b rady popytu. U Biełarusi nie padaražajuć tolki hvaździki.

— Sapraŭdy, napiaredadni 14 lutaha ŭ Hałandyi pavyšajecca prajs na čyrvonuju ružu, na kvitniejučyja vazony. I nie tamu, što jany niejkija asablivyja,

a kali hetaha nie rabić, to tamtejšyja pastaŭščyki nie spravilisia b u hety pieryjad z popytam,
— prakamientavaŭ situacyju Uładzisłaŭ, mieniedžer adnoj z najbujniejšych mienskich hurtovych kvietkavych kampanij. — Adpaviedna, biełaruskim roźničnym pradaŭcam ŭ vyniku taksama davodzicca pavyšać ceny na tavar, inakš jany nie pakryvali b vydatki. Choć niekatoryja pradprymalniki ŭ hety pieryjad nacenku ŭsio‑tki pamianšajuć, kab zachavać prymalnyja ceny dla pakupnikoŭ.

Kali ŭ pieryjad da śviataŭ hałandskaja ruža, 70 santymietraŭ udoŭžki, kaštavała 10—12 tysiač rubloŭ,

to ŭ pieryjad 14 lutaha — 8 sakavika jana budzie kaštavać 15—18 tysiač.

Hałandskaja chryzantema budzie pradavacca pa 9—10 tysiač (da hetaha — 7—8 tys.). Hałandskija ciulpany — pa 5—6 tysiač.

Šarahovym pakupnikam taksama prapanoŭvajucca ekvadorskija ružy ci biełaruskija ciulpany, pa cenach, jakija značna nižej, čym na pradukcyju z Hałandyi. Tym nie mienš, jak adznačajuć śpiecyjalisty, z hałandskimi hatunkami ich nie paraŭnać (tyčycca i formy butonaŭ, i koleru, i tryvałaści).

Nie padaražeje ŭ śviatočny pieryjad tolki hvaździk.

Asnoŭnyja pastaŭščyki hetych kvietak — heta Kałumbija i Turcyja. A jany trymajuć u praciahu hoda na svoj tavar adnu i tuju ž canu.

Клас
0
Панылы сорам
0
Ха-ха
0
Ого
0
Сумна
0
Абуральна
0

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj ananimna i kanfidencyjna?