Raspačałasia akcyja šeściem pa centralnaj vulicy Abašydze i zaviaršyłasia na Płoščy Jeŭropy. Na akcyi hučali pramovy pradstaŭnikoŭ biełaruskaj dyjaspary, prahučali vinšavańni z Dniom Voli ad Śviatłany Cichanoŭskaj, Ivonki Surviły, vajaroŭ z Pałka Kalinoŭskaha, Zianona Paźniaka.

«My, biełarusy, musim viarnuć svaju dziaržavu, volu, niezaležnaść i viarnucca sami z turmaŭ, emihracyi i z-pad strachu. Spadziavajusia, što chutka my budziem śviatkavać hetuju datu nie tolki na čužynie, ale i ŭ rodnych haradach: Minsku, Breście, Hrodnie!» — skazaŭ padčas mitynhu pradstaŭnik Biełaruskaj dyjaspary Adžaryi ŭ Kaardynacyjnaj radzie Raman Kiślak.

Vystupiŭ na mitynhu i pradstaŭnik ukrainskaj hramady ŭ Batumi Alaksiej Sieviarynienka: «Ja liču, što naša baraćba supolnaja. My majem ahulnaha voraha i my majem ahulnuju metu. Kaliści daŭno ŭ mianie ŭźnikła dumka: a što było b, kali b histaryčna pieramahła nie Maskovija, jakuju my ciapier viedajem jak Rasiju, a Vialikaje Kniastva Litoŭskaje? I mnie zdajecca, što nieŭzabavie my heta pabačym na ŭłasnyja vočy!»

Čytajcie taksama:

Jak biełarusy Vilni śviatkavali Dzień Voli ŠMAT FOTA

Na cyrymoniju adkryćcia pomnika aŭtaru bieła-čyrvona-biełaha ściaha ź Izraila prylacieli naščadki ŭratavanych im ludziej

Biełarusy Tbilisi adśviatkavali Dzień Voli FOTY

Dzień Voli ŭ Varšavie FOTY

«My dojdziem da Biełarusi i skažam razam: «Žyvie Biełaruś!» Kamandzir pałka Kalinoŭskaha pavinšavaŭ biełarusaŭ z Dniom Voli

«My ŭmiejem rabić niemahčymaje», — Śviatłana Cichanoŭskaja źviarnułasia da biełarusaŭ z nahody Dnia Voli

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj ananimna i kanfidencyjna?